Twój przewodnik miejski po Warszawie
Hubert Pawlik
Warszawa

Żelazowa Wola

Żelazowa Wola

Niewielka wieś Żelazowa Wola, położona około 60 km na zachód Warszawy (2 km od Sochaczewa) znana jest każdemu melomanowi i miłośnikowi muzyki Chopina na świecie.

Każdego roku przybywają tu setki tysięcy Gości z całego świata, którzy pragną odwiedzić muzeum kompozytora zlokalizowane w skrzydle dworskiej oficyny rodziny Skarbków.

Rodzice Chopina, uboga szlachcianka Justyna z Krzyżanowskich i guwerner Skarbków Mikołaj Chopin, zamieszkiwali lewą oficynę ówczesnego dworu. Tu właśnie 1 marca 1810 r. (wg innych źródeł 22 lutego 1810) urodził się Fryderyk Chopin. W tym samym roku rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy. Obejrzymy zachowane budynki, które nie przypominają tych z czasów Chopina. Nie zachowały się także zapisy opisujące majątek Skarbków. Dwór prawdopodobnie częściowo spłonął, a ocalone zabudowania, które przeszły w posiadanie Adama Towiańskiego zostały przebudowane. Opowiem Państwu historię powstania pierwszego na świecie monumentu dedykowanemu Chopinowi, odsłoniętemu roku 1894, dzięki staraniom Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i znanego rosyjskiego kompozytora Milija Bałakiriewa,(obecnie ustawiony w głębi ogrodu, niedaleko nowego mostku nad rzeką Utratą).

Następnie udamy się do oddalonego o około 10 km Brochowa gdzie zwiedzimy warowny kościół z XVI wieku, rozbudowany przez Jana Brochowskiego herbu Prawdzic, przebudowany przez projektanta warszawskiego Barbakanu, Jana Baptystę z Wenecji. W tym kościele w czerwcu 1806 roku odbył się ślub rodziców Chopina, a sam „Frycek”, jak pieszczotliwie nazywali Chopina rodzice został ochrzczony 23 kwietnia 1810 roku.

Czas zwiedzania - 6 godzin cena 350 PLN netto

© 2015 www.warsaw-guide.waw.pl  |   warsaw-guide@home.pl  |   Mapa strony