Warszawskie Judaica

Historia

Getto jak i żydowska przedwojenna dzielnica już nie istnieje. Prawdą jednak jest, że wciąż możemy odnaleźć jego ślady, ukryte na murach, w ulicznym bruku ,ale esencja tej części miasta, jest ukryta głęboko pod ziemią, asfaltem ,pod fundamentami nowych budynków, ale przede wszystkim w naszym zapomnieniu. Jako licencjonowany przewodnik miejski zabiorę Państwa w podróż po mieście, którego już nie ma.

Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej będzie niezapomnianą podróżą w przeszłość. Przed II wojną światową, Warszawa była po Nowym Jorku największym skupiskiem Żydów na świecie. Fascynujący świat zamieszkały przez ponad 350 tys. osób w przeciągu kilku lat został zmieciony z powierzchni ziemi.

“Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał.”

Udam się z Państwem na poszukiwanie śladów istnienia Getta i żydowskiej dzielnicy. W czasie czterogodzinnej wycieczki opowiem historię zagłady żydowskiej dzielnicy. Pokażę pozostałości murów getta. Przejdziemy szlakiem Męczeństwa i Pamięci od Pomnika Bohaterów Getta do dawnej stacji kolejowej Umschlagplatz, skąd od lipca 1942 do 1943 roku, 300 tys. Żydów zostało wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Treblince.

Dowiecie się jak wyglądało życie codzienne w Getcie, współpraca z Polakami, opór przeciwko Niemcom i w końcu Powstanie – pierwszy tego rodzaju zryw w okupowanej Europie.

Przespacerujemy się również po Cmentarzu Żydowskim – jednej z największych zachowanych nekropolii w tej części świata, gdzie przybliżę życiorysy zasłużonych dla Warszawy obywateli pochodzenia żydowskiego.

Na zakończenie naszej wycieczki zwiedzimy Synagogę Nożyków – obecnie główną synagogę Gminy Żydowskiej w Warszawie.

Czas zwiedzania : 5 godzin, cena 300 PLN

 

Close Menu