Żelazowa Wola

Niewielka wieś Żelazowa Wola, położona około 60 km na zachód Warszawy (2 km od Sochaczewa) znana jest każdemu melomanowi i miłośnikowi muzyki Chopina na świecie.

Każdego roku przybywają tu setki tysięcy Gości z całego świata, którzy pragną odwiedzić muzeum kompozytora zlokalizowane w skrzydle dworskiej oficyny rodziny Skarbków.

Rodzice Chopina, uboga szlachcianka Justyna z Krzyżanowskich i guwerner Skarbków Mikołaj Chopin, zamieszkiwali lewą oficynę ówczesnego dworu. Tu właśnie 1 marca 1810 r. (wg innych źródeł 22 lutego 1810) urodził się Fryderyk Chopin. W tym samym roku rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy. Obejrzymy zachowane budynki, które nie przypominają tych z czasów Chopina. Nie zachowały się także zapisy opisujące majątek Skarbków. Dwór prawdopodobnie częściowo spłonął, a ocalone zabudowania, które przeszły w posiadanie Adama Towiańskiego zostały przebudowane. Opowiem Państwu historię powstania pierwszego na świecie monumentu dedykowanemu Chopinowi, odsłoniętemu roku 1894, dzięki staraniom Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i znanego rosyjskiego kompozytora Milija Bałakiriewa,(obecnie ustawiony w głębi ogrodu, niedaleko nowego mostku nad rzeką Utratą).

Następnie udamy się do oddalonego o około 10 km Brochowa gdzie zwiedzimy warowny kościół z XVI wieku, rozbudowany przez Jana Brochowskiego herbu Prawdzic, przebudowany przez projektanta warszawskiego Barbakanu, Jana Baptystę z Wenecji. W tym kościele w czerwcu 1806 roku odbył się ślub rodziców Chopina, a sam „Frycek”, jak pieszczotliwie nazywali Chopina rodzice został ochrzczony 23 kwietnia 1810 roku.

Czas zwiedzania – 6 godzin cena 350 PLN

Close Menu