Warszawskie Łazienki – Letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego
Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Łazienkach jest najpiękniejszym układem przestrzennym Warszawy i jednym z najpiękniejszych w Europie, zachwycającym na równi zielenią jak architekturą.
Podczas trzygodzinnego spaceru po tym unikalnym kompleksie parkowo pałacowym, opowiem Państwu o historii jego powstania i rozkwitu za czasów panowania ostatniego króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Zwiedzą Państwo Pałac na Wyspie – perłę polskiej architektury, jeden z symboli Warszawy, który jest najważniejszym budynkiem na terenie Ogrodu. Jego historia jest ściśle związana z panowaniem Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski. To on podjął decyzję o rozbudowaniu małego pawilonu Łaźni Lubomirskiego i stworzeniu w tym miejscu jednej ze swoich rezydencji.
Pałac, choć zniszczony, przetrwał II wojnę światową. Został ponownie udostępniony zwiedzającym w 1960 roku, Biały Domek-pierwsza budowla na terenie parku, usytuowany przy Promenadzie Królewskiej, wzniesiony w 1774 roku wg projektu Dominika Merliniego. Amfiteatr na Wyspie-otwarty w rocznicę elekcji króla Stanisława Augusta, 7 września 1791 roku.
Zbudowany wg projektu Jana Christiana Kamsetzera nad brzegiem stawu,wzorowany jest na antycznych budowlach. Pałac Myślewicki- pałac wziął swą nazwę od znajdującej się niegdyś w pobliżu wsi Myślewice. Pałac utrzymany jest w stylu wczesnego klasycyzmu, należący do nielicznych, zachowanych w Warszawie przykładów tej fazy stylowej oraz liczne pawilony na terenie parku, takie jak Wodozbiór, Ermitaż, Świątynię Diany, Starą Kordegardę.