Zwiedzanie Muzeum Pałacu w Wilanowie

Letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego a potem Augusta II Mocnego oraz najznakomitszych rodów magnackich-Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich.

Nazwa pałacu i całej dzielnicy wywodzi się od określenia Villa Nova. Nazwę tę nadał swym ziemiom Jan III Sobieski kupując je w drugiej połowie XVII wieku pod budowę pałacu. Imponująca budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i pałacu w stylu Ludwika XIV, francuskiego Króla-Słońce. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku i świadectwem świetności Rzeczypospolitej w siedemnastym stuleciu.

Podczas spaceru po wilanowskim pałacu, obejrzymy wnętrza z oryginalnym wystrojem plastycznym i bogatym wyposażeniem reprezentują trzy epoki stylowe. Najstarsze, barokowe apartamenty królewskie mieszczą się w korpusie głównym. Styl wieku XVIII prezentują wnętrza w skrzydle południowym.

Pomieszczenia urządzone przez Potockich w XIX wieku zajmują skrzydło północne. Sala Karmazynowa, Gabinet Etruski, Lapidarium i Gabinet przed Galerią są częścią historycznego muzeum powstałego w 1805 roku z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego.

Na piętrze obejrzycie Państwo Galerię Portretu Polskiego od XVI do XIX wieku z wizerunkami monarchów, przedstawicieli wielkich rodów magnackich, Polaków zasłużonych dla kraju oraz animatorów życia kulturalnego. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się m.in. typowe dla rodzimego malarstwa portrety sarmackie, w tym bardzo charakterystyczne portrety trumienne.

Po zwiedzeniu wnętrz Pałacu, obejrzymy dwupoziomowy ogród, łączący w harmonijną całość zróżnicowany stylowo części (ogród barokowy, romantyczny park angielsko-chiński, krajobrazowy park angielski, ogród neorenesansowy). Park zdobią także liczne rzeźby, fontanny i mała architektura parkowa.

Czas zwiedzania (wraz z ogrodami) : 3 godziny – cena 400 PLN