Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najważniejszych rezydencji królewskich w naszej części Europy nie tylko ze względu na wyszukaną urodę jego architektury, skromnie eleganckiej od strony Placu Zamkowego i intensywnej barokowo od strony Wisły. Paradne wnętrza wypełnione dziełami sztuki przypominają o jego dramatycznej historii, obfitującej w dużej mierze w wydarzenia o wielkiej wymowie historycznej, które wyznaczały bieg dziejów Rzeczypospolitej w dobie nowożytnej. W średniowieczu Zamek Królewski był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej : króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

W XIX wieku zdegradowany do podrzędnej roli jako siedziba carskich namiestników, podczas II wojny światowej, skazany na zagładę jako symbol polskiej niezawisłości rozkazem Hitlera wysadzony w powietrze we wrześniu 1944 roku. Fenomen odbudowy Zamku z woli społeczeństwa polskiego w latach 1971-1984,stanowi bezprecedensowy przykład ochrony dziedzictwa kulturalnego. We wrześniu 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Zapraszam Państwa na magiczną podróż w czasie. Podczas półtoragodzinnego zwiedzania  Zamku Królewskiego, dowiedzą się Państwo o najważniejszych dokonaniach ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołaniu Szkołę Rycerskiej i Komisji Edukacji Narodowej, poznają również Państwo kulisy powstałej i uchwalonej podczas obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792), Ustawy Rządowej (Konstytucji 3-go Maja), drugiej tego typu na świecie a pierwszej w Europie. Obejrzą Państwo, Salę RycerskąPokój MarmurowySalę Balową, ozdobione   znakomitymi obrazami pędzla Marcello. Bacciarellego,  Bernarda Belotto Canaletta oraz rzeźby dłuta Jakuba MonaldiegoAndre Le Bruna, opowiem Państwu ciekawe historie związane z Zamkiem Królewskim i jego mieszkańcami na przestrzeni wieków.

Godziny otwarcia : 

wtorek  niedziela11.0016.00
w poniedziałki – Zamek zamknięty

Ceny biletów :

 bilet normalny  30 zł –  ulgowy 20 zł

Po godz. 15.30 bilety w cenach: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł

W środy wstęp bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku), obowiązuje zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika i bez rezerwacji.

Czas zwiedzania 1,5 godziny – cena 200 PLN – cena nie uwzględnia opłaty za  bilety wstępu