Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najważniejszych rezydencji królewskich w naszej części Europy nie tylko ze względu na wyszukaną urodę jego architektury, skromnie eleganckiej od strony Placu Zamkowego i intensywnej barokowo od strony Wisły. Paradne wnętrza wypełnione dziełami sztuki przypominają o jego dramatycznej historii, obfitującej w dużej mierze w wydarzenia o wielkiej wymowie historycznej, które wyznaczały bieg dziejów Rzeczypospolitej w dobie nowożytnej. W średniowieczu Zamek Królewski był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej : króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

W XIX wieku zdegradowany do podrzędnej roli jako siedziba carskich namiestników, podczas II wojny światowej, skazany na zagładę jako symbol polskiej niezawisłości rozkazem Hitlera wysadzony w powietrze w grudniu 1944 roku. Fenomen odbudowy Zamku z woli społeczeństwa polskiego w latach 1971-1984,stanowi bezprecedensowy przykład ochrony dziedzictwa kulturalnego. We wrześniu 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Posiadam bogatą wiedzę na temat Zamku Królewskiego potwierdzoną odpowiednimi szkoleniami

Zapraszam Państwa na magiczną podróż w czasie. Podczas półtoragodzinnego zwiedzania  Zamku Królewskiego, dowiedzą się Państwo o najważniejszych dokonaniach ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołaniu Szkołę Rycerskiej i Komisji Edukacji Narodowej, poznają również Państwo kulisy powstałej i uchwalonej podczas obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792), Ustawy Rządowej (Konstytucji 3-go Maja), drugiej tego typu na świecie a pierwszej w Europie. Obejrzą Państwo, Salę RycerskąPokój MarmurowySalę Balową, ozdobione   znakomitymi obrazami pędzla Marcello. Bacciarellego,  Bernarda Belotto Canaletta oraz rzeźby dłuta Jakuba MonaldiegoAndre Le Bruna, opowiem Państwu ciekawe historie związane z Zamkiem Królewskim i jego mieszkańcami na przestrzeni wieków.

Czas zwiedzania 1,5 godziny – cena 140 PLN

 

 

Close Menu