Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najważniejszych rezydencji królewskich w naszej części Europy nie tylko ze względu na wyszukaną urodę jego architektury, skromnie eleganckiej od strony Placu Zamkowego i intensywnej barokowo od strony Wisły. Paradne wnętrza wypełnione dziełami sztuki przypominają o jego dramatycznej historii, obfitującej w dużej mierze w wydarzenia o wielkiej wymowie historycznej, które wyznaczały bieg dziejów Rzeczypospolitej w dobie nowożytnej. W średniowieczu Zamek Królewski był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej : króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

W XIX wieku zdegradowany do podrzędnej roli jako siedziba carskich namiestników, podczas II wojny światowej, skazany na zagładę jako symbol polskiej niezawisłości rozkazem Hitlera wysadzony w powietrze we wrześniu 1944 roku. Fenomen odbudowy Zamku z woli społeczeństwa polskiego w latach 1971-1984,stanowi bezprecedensowy przykład ochrony dziedzictwa kulturalnego. We wrześniu 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Zapraszam Państwa na magiczną podróż w czasie. Podczas półtoragodzinnego zwiedzania  Zamku Królewskiego, dowiedzą się Państwo o najważniejszych dokonaniach ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołaniu Szkołę Rycerskiej i Komisji Edukacji Narodowej, poznają również Państwo kulisy powstałej i uchwalonej podczas obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792), Ustawy Rządowej (Konstytucji 3-go Maja), drugiej tego typu na świecie a pierwszej w Europie. Obejrzą Państwo, Salę RycerskąPokój MarmurowySalę Balową, ozdobione   znakomitymi obrazami pędzla Marcello. Bacciarellego,  Bernarda Belotto Canaletta oraz rzeźby dłuta Jakuba MonaldiegoAndre Le Bruna, opowiem Państwu ciekawe historie związane z Zamkiem Królewskim i jego mieszkańcami na przestrzeni wieków.

Ceny biletów – Trasa Królewska  :

  •  bilet normalny  50 zł
  •  ulgowy 40 zł

Bilety grupowe :

  • normalny 45 zł
  • ulgowy 35 zł 

GODZINY OTWARCIA:

 

Trasa Królewska (pierwsze piętro) i Galeria Arcydzieł (parter)
wtorek–niedziela: 10.0017.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

Pałac Pod Blachą
środa, sobota-niedziela: w godz. 10.0017.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

W środy:

  • wstęp bezpłatny na ekspozycje stałe: Apartamenty Wielki i KrólewskiGaleria Arcydzieł – w ramach połączonej trasy zwiedzania*.
  • Darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku.
  • Obowiązuje zwiedzanie indywidualne – bez przewodnika i bez rezerwacji.
  • Niedostępne są: Obrazy Jana Matejki, Sala Senatorska, Pokoje Prezydenckie, Galeria Wettynów

*Obowiązuje oddzielny bilet na wystawę czasową Abakanowicz. Konfrontacje:

normalny – 25 zł
ulgowy – 15 zł
dzieci 7-16 lat – 1 zł

W poniedziałki Zamek zamknięty

Czas zwiedzania 1,5 – 2 godziny

 cena 250 PLN – cena nie uwzględnia opłaty za  bilety wstępu